Za úvahu také stojí, co to zamilování vůbec je. Mnoho z vás si nejspíše představí poblázněnou halvu a motýlky v břiše, ale existuje i vědečtější popis. Další studie, která se na toto téma zaměřila, jej popisuje jako „vášnivou lásku na začátku vztahu“. Láska konkrétně pak představuje pocit oddanosti svým milým a také signalizuje tento závazek vůči nim. Tedy alespoň takto jej vysvětlila svým účastníkům.
Cílem studie bylo ověřit, jak snadno se zamilovávají muži a ženy a co u nich hraje roli. Při porovnávání výsledků se přitom zaměřila zejména na pohlaví účastníků, míru vnímání zájmu ze strany druhých o ně samotné, škálu atraktivnosti a sexuální touhy. Některé z výsledků naznačily, že muži jsou obecně náchylnější k zamilování než ženy. Zejména v případech, když měli tendenci přeceňovat sexuální zájem žen a kladli důraz na jejich fyzickou přitažlivost. Ženy byly náchylnější k zamilovanosti, pokud měly silnější sexuální touhu.
Vztahy a láska jsou složité a nelze je vždycky skloubit. Americká statistika z roku 2019 ukázala, že na pravou lásku věří 94 % lidí. Dle prvního ze zmíněných průzkumů však pouze 1 ze 7 dotazovaných považoval osobu, se kterou v dané chvíli byl, za svou životní lásku. Přičemž téměř ¾ z nich řekly, že se uspokojily s druhou volbou poté, co to s tím „pravým/pravou“ nevyšlo. Zároveň 17 % z dotazovaných zmínilo, že potkali svou životní lásku až poté, co se usadili s jiným partnerem, a 46 % by dokázalo své současné partnery opustit, aby byli s „těmi pravými“.
Problém je často v tom, že pouhá láska nestačí. Vztah je náročný. Člověk se musí o něj neustále starat, vyvíjet jej, nezanedbávat. Což je něco, na co mnoho lidí zapomíná.